Mivel én is új vagyok a gömbhal tartás tekintetében, ezért nem nagyon merek komolyabban saját véleményt vagy konklúziót levonni, viszont zavar, hogy a neten alig találunk magyar nyelvű leírásokat a fajról, ami bőbeszédű lenne, ezért azt gondolom mások is elég bizonytalanok azzal kapcsolatban, hogy belevágjanak a gömbhal tartásba. Én is főként "kísérletezgetek", míg a korábban tartott fajoknál nem volt ilyen problémám: A szakirodalom, a sok-sok személyes tapasztalat le volt írva, és pont. Na ennél a halnál nagyon nincs így.
Külföldön, például Japánban már elég régóta nagy kedvenc. Nézzünk csak szét az Instagramon: minden második #dwarfpufferfish találatot japán nemzetiségű töltötte fel. Ezen kívül az Egyesült Államokban is hódít a faj, viszont itt Magyarországon alig találkozunk vele, alig találunk infót róla.
Ma elhoztam nektek egy részletesebb leírást a törpe gömbhalakról. Az eredeti szöveg itt található: https://www.aquariadise.com/spotlight-dwarf-puffer/
A törpe gömbhal ugyan nem alkalmas társas akváriumokba, de kíváncsi természetük és imádni való kinézetük miatt több, mint megéri egy külön akváriumot szentelni.
Akvárium minimum mérete: | 40 l |
Viselkedés | Territoriális |
Táplálkozás | Ragadozó |
Vízhőmérséklet: | 25-26 °C |
Ideális pH | 7-7,8 |
Méret | 2,5 cm |
Latin név: Carinotetraodon travancoricus
Angol név: Dwarf Puffer, Dwarf Indian Puffer, Malabar Pufferfish (és tudtommal Pea Puffer)
A törpe gömbhal természetes közege
A törpe gömbhalak természetes élőhelye a lassú folyású Dél-indiai folyók, mint például a Pamba-folyó. Az IUCN Vörös listán "Sebezhető" jelölést kapott a természetes élő helyén folyó erdőirtás, urbanizáció és az orvvadászat miatt.
Megjelenése
Ezek a kis fickók a legkisebb ismert gömbhalfajta: A legtöbb felnőtt egyed körülbelül 2,5 cm. Szemeiket egymástól függetlenül képesek mozogni (akár csak a kaméleon), amik lehetővé teszik számukra, hogy egyes dolgokat közelebbről is szemügyre vehessenek, anélkül, hogy helyet változtatnának.
A kedvüktől függően képesek változtatni színűket a zöldtől egészen a sötét pöttyös barnáig. A hasuk fehér vagy sárga és simának kell lennie táplálkozás után. Ha a törpe gömbhaladnak a hasa a táplálkozást követően is csomós, egyenetlen, akkor belső parazitákkal számolhatunk. A hím kitűnik a nőstények közül a hasán futó fekete csíkkal és a szeme mögött húzódó "szarkalábakkal".
A törpe gömbhal szükségletei
A törpe gömbhalaknak nincsen nagy helyigényük, de próbáljunk az első hal után 40 literrel, míg minden további hal után 20 literrel számoljunk. Az akvárium berendezését és a vizet cseréljük le a gömbhalak érkezése előtt; az ammónia és a nitrit bármiféle jelenléte halálos lehet. Sót nem szükséges a vízhez adagolni, sőt inkább káros lehet az édesvízi gömbhalra, hiába látjuk olykor-olykor egyes helyeken ajánlani.
Mikor berendezed az akváriumot a törpe gömbhalaknak, ügyelj arra, hogy sok búvóhelyet alakíts ki számukra a biztonságérzetük érdekében, illetve, hogy megelőzd a stresszt. Ugyanakkor biztosíts a törpe gömbhal számára izgalmas terepet, amit felfedezhet. Ezek a halak meglehetősen intelligensek és könnyen elunhatják magukat, aminek eredményeként az üveg mellett fognak fel-le úszkálni. Ha az utóbbit tapasztalod, itt az ideje, hogy újabb növényeket, köveket vagy egyéb dekorációt telepíts!
Az élő növények, mint például a jávai moha és lándzsás vízipáfrány elengedhetetlenek és nagy kedvencek, mivel nagyon gyorsan nőnek. Ha több gömbhalat tartasz együtt, egy sűrűn telepített növényes rengeteg megtűzdelve pár látványelemmel (kövekkel, gyökerekkel) segít a halaknak kialakítani saját territóriumukat. A következő fotó jól mutatja, hogyan kell kinéznie egy törpe gömbhalas akváriumnak:
Más fajokkal való együtt tartás
Sokan törpe gömbhalat telepítenek az akváriumba, mivel hatékonyan kiírtja a csigákat, bár abba már nem gondolnak bele, mi lesz velük, ha elfogynak a csigák és elkezdenek más halakat csipkedni.
Csak óvatosan válasszunk lakótársakat! Bármilyen picik is, ez nem jelenti azt, hogy alkalmasak bármiféle vegyes tartásra. Inkább tartsuk egyfajos akváriumban, vagy válasszunk gyors lakótársakat, mint például a párduccsík vagy az Otocinclus félék (pl.: törpe szívóharcsa) ezzel megelőzve az úszók megcsipkedését és a kergetőzést.
Ha inkább maradnál az egyfajos törpe gömbhal közösségnél, biztosíts legalább halanként 20-40 liter sűrűn beültetett területet. Nem agresszív garnélák, mint például a Red Cherry szintén jól tarthatók törpe gömbhallal: a kifejlett példányokat méretükből fakadóan képtelenek megenni.
Etetésük
Nagyobb rokonaikkal szemben a törpe gömbhalaknak nincs szükségük a kemény csigaházra ahhoz, hogy a fogaikat koptassák. De ez nem jelenti azt, hogy nem szeretnék a csigákat! A természetben ez a legfőbb táplálékforrásuk. Mocsári csigát vagy postakürt csigát te magad is egyszerűen szaporíthatsz számukra.
A legtöbb törpe gömbhal szívesen elfogyaszt más fagyasztott eleséget is, mint például a vörös szúnyoglárvát vagy a tubifext. Az élő eleséget, mint a fekete férget is nagyra értékeli. Ezek nagyszerű tápanyag források, de ne feledkezzünk meg beáztatni a fagyasztott kaját, és kerüljük a túletetést. A gyári haltápokat csak ritkán fogyasztja el és ne etessük őket vele túl gyakran, mert alacsony a tápértékük.
Viselkedésük
Intelligenciájuk, kíváncsiságuk és nagyon aktív életmódjuk teszi őket érdekessé. Gyakran megtanulják felismerni gazdáikat, és közel úsznak az üveghez, ha közelítünk az akvárium felé.
Szaporításuk
Tenyésztésük meglehetősen bonyolult, de nagyon fontos! Az IUCN Vörös lista közleménye szerint az elmúlt 5 évben (2013. évi adat szerint) a vadon élő populáció 30-40% eltűnt, és ez a folyamat csak folytatódik, a kereskedelmi célú halászat érdekében.
Ha többen próbálkoznánk szaporítani őket felelősségteljesen, akkor talán nem lenne szükséges kihalászni a vadon élő példányokat, és a populációnak lenne esélye az egyedszámot visszaállítani. Ha szeretnéd szaporítani a törpe gömbhalad, akkor egy hím mellett tarts több nőstényt, hogy megelőzd a nőstény túlhajszolását.